Co je jin jóga?

18.08.2023

Hledáme-li definici jin jógy, většinou se dočteme, že jin jóga je pomalá, jemná, uvolňující, meditativní forma jógy. Často se v popisu zdůrazňuje, že při ní dochází k intenzivnímu protahování díky setrvání v jednotlivých pozicích 3-5 minut, někdy i déle. 

Najdeme spoustu definic o jinové józe a všechny se budou pravděpodobně zakládat na pravdě. 

Rád bych se zastavil u definice protahování při jin józe. Začneme tím, že si řekneme důležitý fakt:

Sval je pouze (pracovním) nástrojem mozku.

 A sám od sebe nikdy nic neudělá, neumí to. Jedná se o tkáň, která pracuje na základě pokynů z mozku. Ať zaujmu jakoukoli jógovou pozici, v tomto případě jinovou, sval se v ní sám od sebe neprotáhne, bude bez aktivity. 

Bez jasné informace mozku o záměru pohybu se stane, že se protahovaná část těla, na kterou jsme se v pozici zaměřili, do jednotlivých struktur pouze vyvěsí. Kdyby totiž jin jóga, vlastně i pohyb jako takový, fungoval na principu "zaujmi a čekej", pak by nám stačilo se pohodlně posadit na židli nebo do sedačky a čekat, že se svaly začnou protahovat. A to se, jak víme, neděje. Tedy neděje, pokud sedíme bez aktivního napřímení, bez jasné informace záměru pohybu vpřed a nahoru a bez záměru někam nakročit či sáhnout. Takovou informaci mozku musíme říct, aby mohl vyslat správný povel, díky němuž sval práci (protažení) vykoná. 

Z toho vyplývá: Pokud zaujmu bez ničeho jinovou pozici a budu v ní pouze setrvávat nějakou dobu, nic se nestane, nic se neprotáhne, v horším případě se daná část těla do jednotlivých struktur pouze vyvěsí.

 A proč se snažíme neustále aktivně napřimovat, dostávat kořenové klouby a jednotlivé segmenty do neutrální pozice? Aby v sobě právě jednotlivé segmenty nevisely, nedrhly, netlačily do sebe, měly prostor pro tvorbu synoviální tekutiny, abychom minimalizovali riziko vyhřezlých plotýnek, artrózy, opotřebení kloubů atd. 

Napřímit se můžeme pouze aktivním odtlačením od míst opory, kterých máme na těle spousty. Opřít se totiž můžeme téměř o cokoliv, a to jak ve vnějším, tak ve vnitřním světě. 

Právě ten hluboký, vnitřní svět, je místo, které se učíme díky jin józe vnímat.

Vnímat, co se děje, když aktivně jednotlivou část s nádechem protáhneme, s výdechem uvolníme přebytečné napětí. A díky tomuto postupnému uvolňování vrchních struktur můžeme pomalu pronikat do hlubších struktur našeho těla. K tomu nám pomáhej ne Bůh, ale náš DECH. Ten je nedílnou součástí a další z mnoha pomůcek, které se v lekci jin jógy používají.

Jin jóga je jeden ze stupňů, díky kterým můžeme pochopit principy jógových pozic jako takových. Znalosti z jin jógy jsou skvělým pomocníkem při každé lekci jógy, ne jen té jiné - jinové. Chcete-li proniknout do tajů jin jógy, její historie, stavby lekce nebo zjistit, jak tvar kloubů, postavení kloubů vůči sobě a délky kostí ovlivňují pozice (vizte článek Anatomické limity ásán), jak v lekci pracovat s čakrami, bandhami, jak je jin jóga spojená s tradiční čínskou medicínou a hlavně, jak zabránit, aby v lekci jin jógy nedocházelo k pouhému vyvěšování, pak se s vámi budu těšit na setkání při víkendovém školení jin jógy. Na tomto školení se dotkneme i aroma jógy, která se s jinovou vzájemně doplňuje. 

NA POKYNECH ZÁLEŽÍ:

Zhroucené držení těla
Zhroucené držení těla
Křečovité a dlouhodobě neudržitelné držení těla
Křečovité a dlouhodobě neudržitelné držení těla
Pevné a funkční držení těla
Pevné a funkční držení těla

Autor textu: Robert Šereš

Editorial: Veronika Kozlová

Fotografie: Veronika Kozlová